Kolagen usuwa zmarszczki, a elastyna wygładza?… Ten wpis zainspirowany został pytaniami naszych Klientek i Klientów o różny wpływ zabiegów z oferty Balance Time na właściwości skóry. Okazuje się bowiem, że nie zawsze jest jasne, za jakie cechy powłoki ciała odpowiedzialne są budujące ją główne składniki i jak można je wykorzystać do redukcji niedoskonałości. 

Kolagen, elastyna, kwas hialuronowy to trzy najważniejsze elementy strukturalne skóry. Wszystkie powstają dzięki aktywności fibroblastów, ale każdy z nich odpowiada za inną właściwość powłoki ciała. Razem natomiast czynią skórę piękną i zdrową, gdyż zapewniają jej jędrność, spoistość, sprężystość, odpowiednie napięcie i nawilżenie.

Elastyna i kolagen – duet wycelowany w zmarszczki i zwiotczenia

I kolagen, i elastyna to podstawowe białka strukturalne skóry. Oba, wraz z mniej znanymi włóknami retikulinowymi, tworzą sieć włókien, pomiędzy którymi zatrzymywana jest woda zaabsorbowana przez kwas hialuronowy. Różnice w rolach, jakie wymienione białka odgrywają w zapewnieniu zdrowia i urody skóry, wynikają z budowy tych związków i właściwości włókien, które tworzą. Przyjęło się uważać, że kolagen odpowiedzialny jest za zapewnienie jędrności skóry, natomiast elastyna – za utrzymanie właściwego napięcia tej tkanki. Tymczasem ani kolagen, ani elastyna czy włókna retikulinowe nie zagwarantują w pojedynkę dobrego stanu skóry. Za nadanie skórze spoistości, jędrności i odpowiedniego napięcia odpowiedzialne są bowiem wszystkie trzy solidarnie, a na dodatek – tylko we współpracy ze sobą i z kwasem hialuronowym. Kolagen na redukcję zmarszczek wpłynie bowiem tylko wtedy, gdy włókna elastynowe wraz z retikulinowymi będą mogły wykazać się swoim potencjałem napinającym skórę.

Odpowiedzialność zbiorowa, czyli białka skóry i kwas hialuronowy w akcji

Za jędrność skóry najsilniej odpowiedzialny jest kolagen – jego włókna tworzą bowiem zrąb właściwej konstrukcji tej tkanki. Ponieważ włókna te są bardzo odporne na rozciąganie, tworzą dość sztywną strukturę, której kształt stabilizowany jest przez bardzo sprężyste włókna elastynowe. Całość tej konstrukcji wzmacniana jest włóknami retikulinowymi, zbudowanymi częściowo z kolagenu, a częściowo z glikoprotein. Włókna te tworzą delikatną siateczkę, która wspomaga właściwe rozciąganie sznurów elastynowych i sprzyja stabilności rusztowania z kolagenu.

Skóra nie byłaby jednak nigdy wystarczająco świeża i o odpowiednim nawilżeniu, gdyby nie kwas hialuronowy. To niezwykła substancja – jedna jej cząstka może związać aż 250 molekuł wody! Dzięki temu kwas hialuronowy działa jak wypełniacz przestrzeni między włóknami białkowymi i jak poduszka wodna, która stabilizuje położenie proteinowego szkieletu skóry.

Odbudowa, nawilżenie i redukcja niedoskonałości – cele zabiegów w Balance Time

Ponieważ włókna skóry ulegają ciągłym przebudowom, konieczne jest odpowiednio sprawne działanie fibroblastów (czyli komórek, z których powstają zarówno białka skóry, jak i kwas hialuronowy). Muszą one bowiem nadążyć z wytwarzaniem elementów białkowych, które zostaną wbudowane w miejsce zniszczonych włókien. Muszą również zapewnić produkcję odpowiedniej ilości cząstek kwasu hialuronowego. Produktywność fibroblastów leży zatem u podstaw zachowania jędrności, spoistości i napięcia skóry oraz odpowiedniego nawilżenia, a przez to – wolumetrii kształtów i twarzy.

Jeśli fibroblasty pracują gorzej niż dotychczas, wówczas zmniejsza się stabilność skórnego rusztowania kolagenowego, gdyż nad procesem tworzenia białek i formowania się ich we włókna, zaczyna dominować ich destrukcja. Spada też nawilżenie skóry, gdyż powstaje mniej cząstek kwasu hialuronowego. Pogarszają się też warunki do redukcji niedoskonałości skóry.

Cellulit i inne problemy skóry

Niedoczynność fibroblastów to niejedyny powód pogorszenia się jakości skóry. Inną przyczyną może być przerosła podskórna tkanka tłuszczowa, która wciska się pomiędzy włókna kolagenowego rusztowania i rozpycha je. Efektem jest cellulit, czyli pomarańczowa skórka – jeden z głównych defektów skóry, który wielu Klientom Balance Time spędza sen z powiek. Cellulit jest zatem ściśle powiązany z utratą jędrności i spoistości skóry.

Warto też wspomnieć, że kolagen to niezwykle aktywne białko – nie tylko na zmarszczki. Bierze ono również udział w usuwaniu toksyn z komórek i regeneracji naznaczonych problemami obszarów skóry. Zniszczenie włókien kolagenowych staje się zatem przyczyną problemów z odtruwaniem tkanek, a redukcja niedoskonałości czy blizn jest nieefektywna.

Jak na jakość skóry wpływają zabiegi w Balance Time?

Skóra pod wpływem zabiegów wykonywanych w naszym centrum nowoczesnej kosmetologii odzyskuje swoją naturalną konstrukcję i aktywność detoksykacyjną kilkoma różnymi drogami:

  • stymulacja mechaniczna, chemiczna lub fizyczna skóry i/lub tkanki podskórnej prowadzi do zaktywowania fibroblastów, a także sprzyja przemianom fibrocytów do dużo bardziej aktywnych metabolicznie fibroblastów;
  • adipocyty z podskórnej tkanki tłuszczowej zostają opróżnione z tłuszczu, przez co redukuje się problem rozluźniania szkieletu kolagenowego przez wciskającą się pomiędzy włókna nagromadzoną tkankę podskórną;
  • mechaniczne lub fizyczne pobudzenie krążenia krwi i limfy poprawia dotlenienie i odżywienie skóry oraz sprzyja usuwaniu toksyn i zapobiega gromadzeniu się nowych;
  • ponieważ pobudzone fibroblasty wytwarzają cząstki kwasu hialuronowego, zwiększa się wilgotność skóry, a wolumetria twarzy i kształtów ulegają poprawie.

Które zabiegi w Balance Time stymulują głęboką odnowę biologiczną skóry?

Najprościej byłoby odpowiedzieć, że wszystkie zabiegi wykonywane w naszym centrum nowoczesnej kosmetologii sprzyjają odzyskaniu przez skórę wigoru i odpowiedniej jej jakości. I jest to zgodne z prawdą. Jednakże trzeba pamiętać, że jedne procedury stymulują odnowę bardziej wybiórczo (np. metaterapia Dermatude, dzięki której możliwa jest m.in. redukcja niedoskonałości), podczas gdy inne potrafią dogłębnie zrewitalizować, a do tego oczyścić skórę oraz tkankę podskórną z toksyn (np. endermologia LPG Alliance). Z uwagi na to zabiegi dobierane są pod potrzeby konkretnego rodzaju skóry, w zależności od indywidualnych deficytów tej tkanki oraz w oparciu o to, który rejon ciała będzie poddawany stymulacji.