Gładka skóra – szczególnie na nogach – to marzenie każdej kobiety, ale także coraz większej liczby mężczyzn. Idealnie, jeśli taka pozostanie na zawsze. Jest to możliwe dzięki umiejętnemu wykorzystaniu wiązki światła. W Balance Time pojawił się ostatnio przeznaczony specjalnie do depilacji laserowej sprzęt: medyczny laser diodowy Light Sheer DESIRE. Producent Light Sheer DESIRE – amerykański koncern LUMENIS – zadbał, aby urządzenie charakteryzujące się wiązką o wysokiej mocy i gęstości energii otrzymało aprobatę działającej w USA Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) i wydawany przez tę instytucję certyfikat bezpieczeństwa. Dzięki temu każdy zabieg, jakim jest depilacja laserowa, który wykonujemy w naszym centrum nowoczesnej kosmetologii w Gliwicach, zapewnia trwałą likwidację zbędnego owłosienia w komfortowych warunkach i przebiega z całkowitą kontrolą ustalonych parametrów.

Light Sheer DESIRE w Balance Time

W przypadku Light Sheer DESIRE jest w czym wybierać, jeśli chodzi o funkcje, ponieważ laser ten wyposażony jest w różne głowice depilujące. Dzięki połączeniu możliwości wyboru głowicy depilującej z falą o długości 805 nm, którą wytwarza urządzenie, można precyzyjnie dobrać optymalną kombinację do koloru i rodzaju włosa oraz jego lokalizacji. To przekłada się, oczywiście, na lepszą skuteczność depilacji i otwiera drogę do usuwania owłosienia różnego typu i przy różnym odcieniu skóry. W Balance Time wykorzystujemy optimum możliwości, jakie zapewnia zastosowanie wiązki laserowej do zabiegu depilacji. Korzystamy bowiem z głowicy oznaczonej skrótem ET oraz głowicy HS. Ta pierwsza, o wymiarach 9x9 mm, zaopatrzona jest w zintegrowany system chłodzący, który zabezpiecza skórę przed przegrzaniem. Wykorzystujemy ją do depilacji laserowej niewielkich obszarów oraz do usuwania owłosienia z miejsc trudno dostępnych. Z kolei dzięki głowicy HS, w którą wbudowano opatentowany system wytwarzania podciśnienia, możliwe jest przeprowadzenie szybkiej epilacji większych powierzchni ciała przy jednoczesnym zachowaniu komfortu klienta.

Depilacja laserowa – jak to działa?

Laser emituje światło, czyli fale elektromagnetyczne w postaci skoncentrowanej wiązki fal o jednej długości. Wiązka ta trafia precyzyjnie w cel, którym jest włos przeznaczony do usunięcia. Dzieje się tak, gdyż niesiony przez laser duży ładunek energii skupiany jest w punkcie w ciele, który zawiera ciemny barwnik – melaninę, a pigment ten znajduje się głównie we włosie i w jego cebulce. Tu właśnie energia wiązki zamieniona zostaje z postaci fali elektromagnetycznej w energię termiczną. W rezultacie dochodzi do szybkiego, lokalnego wzrostu temperatury, co powoduje zniszczenie struktur zawierających melaninę. Zjawisko niszczenia termicznego biologicznych struktur poprzez światło wycelowane w barwnik nazwane zostało selektywną fototermolizą.

Usunięcie włosów na stałe – to możliwe!

Trwale efekty w usuwaniu zbędnego owłosienia uzyskuje się jedynie wtedy, gdy włosy znajdują się w aktywnej fazie wzrostu tzw. anagenie. Włosy, które podczas zabiegu znajdują się w pozostałych fazach wzrostu, czyli w  katagenie lub telogenie – fazach uśpienia i spoczynku – nie ulegają trwałej depilacji. Dzieje się tak, gdyż podczas faz spoczynku włosy już nie rosną, i choć są nadal zakotwiczone w mieszku, to nie ma połączenia z macierzą mieszka włosowego, gdzie znajdują się komórki macierzyste produkujące nowy włos. Z uwagi na to, że nie doszło do zniszczenia macierzystych struktur, niezbędne jest wykonanie kilku zabiegów fotodepilacji w odpowiednich odstępach czasowych. Ostateczna liczba zabiegów, po których będzie się można cieszyć gładką skórą na nogach lub całym ciele już na zawsze, jest różna u różnych osób i dla każdego indywidualna, ponieważ zależy od wielu cech konkretnej osoby, np. gospodarki hormonalnej, fototypu skóry, gęstości, grubość i koloru włosów. Najczęściej trwale gładką skórę uzyskuje się po 4-6 zabiegach przeprowadzonych w odstępach co 5-12 tygodni.

Depilacja laserowa – bezkonkurencyjna trwałość efektu gładkiej skóry

Depilacja laserowa to niejedyna metoda likwidacji zbędnego owłosienia z zastosowaniem światła. Jest jeszcze IPL (to skrót z j. ang. od Intensive Pulsed Light, czyli intensywne pulsujące światło) – technologia wykorzystująca światło będące mieszaniną fal o różnej długości, emitowanych w postaci pulsującego, dość szerokiego strumienia. Światło to, podobnie jak światło laserowe, ukierunkowane jest na barwnik znajdujący się w ciele i we włosach. Nie udaje się jednak uzyskać tak wysokiej skuteczności depilacji, jak po zastosowaniu lasera, gdyż to wiązka o jednej długości fali precyzyjniej trafia w cebulkę włosa przeznaczonego do usunięcia i niszczy ją trwale i skutecznie. Czas, w jakim skóra po zabiegu depilacji pozostaje gładka, jest dłuższy po zastosowaniu lasera niż po użyciu IPL, ponadto na jeden zabieg laserowy przypada ok. 4-krotnie powtórzona sesja IPL. Optymalne efekty depilacji laserowej odnotowuje się u osób o małej ilości barwnika w skórze i dużej jego zawartości w cebulkach. W myśl tej zasady, osoby, u których osiągnięcie gładkiej skóry na zawsze jest najbardziej prawdopodobne, mają jasną karnację i ciemne włoski. Ponieważ jednak podczas korzystania z Light Sheer DESIRE mamy do dyspozycji dwie różne głowice i falę o długości 805 nm, której działanie skutkuje szybką selektywną fototermolizą, efektywna depilacja laserowa może być przeprowadzona u osób o różnej karnacji i różnym kolorze włosków. Takiego efektu nie da się uzyskać, pracując na strumieniu IPL.